اظهارنامه گمرکی Customs declaration

اظهارنامه گمرکی

اظهارنامه گمرکی Customs declaration

اظهارنامه گمرکی چیست؟

اظهارنامه گمرکی به اظهار نمودن تمامی کالاهای صادراتی یا وارداتی در گمرک است که شامل جزئیات و مشخصات کامل کالاها می باشد.

اظهارنامه گمرکی به معنای مشخص نمودن و تعریف کالاهای صادراتی و وارداتی برای گمرک است. اظهارات گمرکی شامل عملیات مربوط به ترخیص کالاهای وارداتی و یا صادرات کالا از کشور بر اساس شرایط، ضوابط و قوانین گمرکی است که توسط پر کردن اظهارنامه انجام می گیرد.

دلایل انجام اظهار گمرکی

بدلیل اینکه گمرک حین عملیات ترخیص کالا از گمرک از جزئیات کالاها بی خبر است، لذا نیاز است تا صاحب کالا جزئیات کالاها را طی اظهارنامه ای جهت ارائه به گمرک آماده گرداند. پس از تایید گمرک در خصوص کالاهای اظهار شده، صاحب کالا مجاز به ترخیص، صدور و بارگیری کالاهای خود می باشد.

مدارک لازم جهت ارائه اظهارنامه

اظهارنامه گمرکی در دو نسخه به همراه تاریخ و امضا و کلیه مدارک و اسناد موردنیاز مانند فاکتورهای خرید، اسناد بانکی، گواهی مبدأ و دیگر مجوزهای لازم به گمرک ارائه می گردد. انجام عملیات گمرکی، از ارائه اظهارنامه گمرکی گرفته تا ترخیص و بارگیری کالاها، می تواند توسط مالک کالا یا نماینده قانونی وی انجام بگیرد. شرکت های حمل و نقل نیز می توانند بعنوان نماینده مالک، این اقدامات را انجام دهند.

در صورتی که نماینده قانونی بجای مالک، عملیات گمرکی را انجام دهد، نیاز است تا نماینده مالک، برگه وکالت و یا نمایندگی و یا فتوکپی آن را ضمیمه صورتحساب کالاها، گواهی مبدأ، اسناد بانکی، پیش فاکتور، فهرست عدلبندی و سایر مجوزها جهت تحویل به گمرک، گرداند.

بسیار مهم است که مشخصات و جزئیات کالاها بطور کامل و با دقت زیاد، در اظهارنامه قید شوند. کوچکترین اشتباه یا کاستی در اطلاعات ارائه شده می تواند باعث اتلاف وقت و انرژی گردد. بر اساس ماده ۵۹ پذیرش کالا در انبارها و اماکن گمرکی و ترخیص کالا، هنگامی انجام می گیرد که اظهارنامه گمرکی به گمرک تحویل داده شده باشد.

مراحل انجام اظهارنامه گمرکی

جهت تهیه اظهارنامه گمرکی باید ابتدا ورود اطلاعات انجام بگیرد. شرکت یا فردی که کالا را وارد یا صادر می کند، اطلاعات و مشخصات کالاها و ارزش دقیق آنها را وارد می نماید و باید جهت پذیرش اقدام گردد. سپس به مرحله کنترل گمرکی رسیده و شخص ارزیاب همه موارد را بررسی کرده و در صورت تایید، اظهارنامه را امضا و به کارشناس مربوطه تحویل می دهد.

در نهایت در صورت تایید فیش ارائه شده با مبلغ توسط سیستم، صندوق دار پروانه گمرکی را تایید می کند و مجوز ترخصی و پرداخت داده می شود. در صورتی که همخوانی در اظهارات ارائه شده با کالاها وجود نداشته باشد یا به درستی صورت نگرفته باشد، گمرک با توجه به تفاوت ها و ارزابی آن ها، اقدام به جریمه می کند.

در صورتی که اظهارکننده با قصد پرداخت عوارض کمتر، تعرفه های دیگری را ارائه نماید، جریمه سنگین تری را خواهد پرداخت.

تهیه و تالیف: ساعی ترابر آرشام

این مطلب به این زبان ها نیز موجود است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *