اعتبار ثبت سفارش کالاهای بنادر و گمرکات

اعتبار ثبت سفارش کالاهای بنادر و گمرکات

اعتبار ثبت سفارش کالاهای بنادر و گمرکات

بخشنامه مهلت اعتبار ثبت سفارش کالاهای موجود در بنادر و گمرکات کشور

ابلاغ مهلت اعتبار ثبت سفارش کالاهای موجود در بنادر و گمرکات کشور توسط معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با صدور بخشنامه به معاونین امور گمرکی، کارشناسان و متصدیان محترم.

خلاصه جزئیات این بخشنامه در راستای تسهیل و تسریع در انجام امور گمرکی و ترخیص کالاهای موجود در بنادر و گمرکات کشور موارد مرتبط با مهلت اعتبار ثبت سفارش، به شرح زیر است:

۱- کالاهای وارداتی که در زمان اعتبار ثبت سفارش، دارای قبض انبار باشند، اظهار کالا به گمرک و صدور مجوزهای قانونی با رعایت مقررات، بدون تمدید ثبت سفارش بلامانع می باشد.

۲- برای انجام تشریفات گمرکی، اظهار و ترخیص کالاهای اساسی گروه یک، نیاز به ارائه ثبت سفارش معتبر در خصوص مهلت اعتبار نبوده و با رعایت مقررات، ثبت سفارش این کالاها، نیاز به تمدید ندارد.

۳- در صورتی که در زمان اظهار کالای وارداتی به گمرک، ثبت سفارش، معتبر بوده و پس از اظهار، در زمان انجام تشریفات گمرکی با زمان خروج کالا، مهلت اعتبار  ثبت سفارش مزبور به اتمام برسد، جهت ترخیص قطعی کالا یا رعایت مقررات، نیاز به تمدید ثبت سفارش نمی باشد.

۴- چنانچه جهت ثبت سفارش کالای واردات قطعی، کد رهگیری بانکی یا اعلامیه تامین ارز صادر شود، لیکن مهلت اعتبار ثبت سفارش به پایان برسد، برای انجام تشریفات گمرکی، اظهار و ترخیص قطعی کالا، نیاز به تمدید ثبت این سفارش نمی باشد.

۵- چنانچه ثبت سفارش ارائه شده به گمرک مبدا، معتبر نباشد، نیاز به تمدید ثبت سفارش در گمرک مذبور نبوده و ضمن ادامه مسیر کالا، توجهات لازم به گمرک مقصد در این خصوص داده شود.

اجرای دقیق مفاد این بخشنامه یا رعایت سایر مقررات موضوعه، برای معاونین گمرکی، کارشناسان و متصدیان مرتبط با این موضوع تاکید و لازم می باشد. باید از ایجاد هرگونه ایستایی در این زمینه، مخصوصاً در مورد تشریفات گمرکی و ترخیص کالاهای اساسی، ضروری و مواد اولیه واحدهای تولیدی ممانعت نمایند.

شایان ذکر است در خصوص ثبت سفارش هایی که تعرفه اظهاری آن ها با ردیف تعرفه استنباطی گمرک، مغایر باشد، رعایت مفاد بند ۵ بخشنامه ۹۷۸۵۵۴/۹۹ موخ ۱۸/۸/۹۹ الزامی است.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و آشنایی با قوانین و مهلت های زمانی گمرکی و مهلت های زمانی برای ترخیص کالا از گمرک با مشاورین ما در شرکت ساعی ترابر آرشام تماس بگیرید.

تهیه و تالیف: ساعی ترابر آرشام

این مطلب به این زبان ها نیز موجود است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *