بخشنامه سامانه جدید و یکپارچه صدور دسته چک

متن بخشنامه مورد نظر در زیر قابل مشاهده و در انتهای صفحه قابل دریافت می باشد.

متن بخشنامه

با سلام و احترام؛

استحضار دارند، سامانه صدور یکپارچه دسته چک (صیاد) از سوی بانک مرکزی راه اندازی و در تمامی بانک ها فعال گردیده است. این چک ها با طرح و رنگ یکسان همراه با “رمز پاسخ سریع” در کلیه بانک های کشور توزیع و جایگزین چک های قدیمی می گردند و نیز ساز و کار صدور، و منشاء یکسانی در سامانه مذکور خواهند داشت.این سامانه از طریق مکانیزه نمودن فرآیند اعتبارسنجی چک، موجب می گردد تا استعلام و ارتباط گیرندگان چک ها از طریق اینترنت و پیامک به سهولت صورت پذیرد.

بانک مرکزی همچنین اعلام کرده است که چک های با فرمت قبلی باطل نبوده اما از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری تنها در شعبه و شهرستانی که آن را صادر کرده اند قابلیت وصول خواهند داشت. لذا خواهشمند است مراتب در هنگام ارسال اعلامیه ورود کالا و شرایط صدور ترخیصیه، مورد توجه واقع و عبارت زیر توسط نمایندگان محترم خطوط به صراحت قید گردد:

” به دلیل جایگزینی سامانه صدور یک پارچه دسته چک (صیاد) توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، این شرکت از قبول چک های غیر از سامانه مذکور معذور می باشد. “

همچنین ضروری است بمنظور جلوگیری از هرگونه سوء استفاده و اخلال در فرآیند تحویل ترخیصیه، آن دسته از همکارانی که چک های قدیمی از مشتریان خود در اختیار دارند هرچه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف آن ها اقدام نمایند.