بکارگیری امضای الکترونیکی در سامانه های عملیاتی Use of electronic signatures in operating systems

بکارگیری امضای الکترونیکی در سامانه های عملیاتی

بکارگیری امضای الکترونیکی در سامانه های عملیاتی Use of electronic signatures in operating systems

بکارگیری امضای الکترونیکی در سامانه های عملیاتی

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر از اجرایی شدن امضای الکترونیکی، از آغاز سال جدید در سامانه‏‌های عملیاتی و اسناد تجاری خبر داد و آن را گام بزرگی در راستای اجرای قانون تجارت الکترونیک و توسعه دولت الکترونیک برشمرد.

به گزارش ساعی ترابر آرشام از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علیرضا قربانی با بیان اینکه امضای الکترونیکی، امضای دیجیتال و یا گواهی الکترونیکی، همان شناسه دیجیتال یک موجودیت مانند فرد، نرم افزار، سازمان، و غیره در تعاملات الکترونیکی است، افزود: همانگونه که در تعاملات غیر الکترونیکی، کارت ملی یا شناسنامه، شناسه یک فرد محسوب می شود، در گواهی تعاملات الکترونیکی، گواهی الکترونیکی شناسه فرد قلمداد می شود.

دلیل بکارگیری امضای دیجیتال

به گفته وی اجرای امضای الکترونیکی جهت ارتقای سطح امنیت و اصالت سنجی داده و اسناد، نسبت به کاهش و حذف جعل مدارک و هویت انجام شده است.

وی توضیح داد: برخلاف امضای دستی که همیشه ثابت است امضای دیجیتال هر سند برای آن سند منحصر به فرد است. درواقع امضای دیجیتال هر سند ادامه محتوای آن سند است و امکان جداسازی امضای دیجیتال از سند به منظور استفاده مجدد روی سندی دیگر یا جایگزین کردن آن با امضای دیگر وجود ندارد.

علیرضا قربانی همچنین اشاره کرد: در مرکز صدور امضای دیجیتال علاوه بر مدیران سازمان و بنادر، گواهی الکترونیکی فعالان حوزه دریایی و بندری از جمله شرکت های حمل و نقل دریایی ثبت و مورد تایید قرار می گیرد.

در حال حاضر اسناد تجاری که در سامانه های این سازمان از جمله سامانه جامع دریایی، سامانه مدیریت عملیات کالای متفرقه و سامانه کنترل کالای کانتینری ثبت و با امضای دیجیتال تبادل می‏شود، شامل اعلامیه ورود شناور و بارنامه دریایی (مانیفست) می‏شود. همچنین توسعه امضای دیجیتال در خصوص دیگر اسناد و سامانه ها نیز در دست اقدام است.

ساعی ترابر آرشام

این مطلب به این زبان ها نیز موجود است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *