حمل و نقل تجاری سازگار با محیط زیست

حمل و نقل تجاری سازگار با محیط زیست

حمل و نقل تجاری

هنگام ورزش لباس مناسب ورزشی می پوشید، قهوه خوشمزه می نوشید و یا تلفن همراه دارید؟ این احتمال بسیار زیاد است که این محصولات با کشتی وارد شده اند. در سال ۲۰۱۵، ناوگان تجارت جهانی، رکورددار ۱۰ میلیارد تن بار بوده که نسبت به سال گذشته خود یعنی ۲۰۱۴، به میزان ۲.۱ درصد افزایش داشته است.

با این حال گرچه این روش حمل کالا یک روش اصلی و اساسی در تجارت بین المللی است، اما همچنان خطرات زیادی برای محیط زیست به همراه دارد. جدا از خسارات ناشی از لایروبی کانال ها و بنادر و گسترش آفات دریایی سراسر جهان، نگرانی در مورد آلودگی زیست محیطی نیز مطرح است. طبق گرازشی از اتحادیه اروپا، حمل و نقل بین المللی سالانه، ۲.۵ درصد از انتشار گازهای گلخانه ای را تشکیل می دهند و پیش بینی می شود این میزان تا سال ۲۰۵۰ بین ۵۰ تا ۲۵۰ درصد افزایش یابد.

آلودگی کشتی ها و کمک آنها به گرم شدن کره زمین، شامل ترکیبات و ذرات سمی هستند که خطرات زیادی برای سلامتی را منجر می شوند. کشتی های تجاری برای استفاده طولانی مدت طراحی شده اند. در نتیجه، موتورهای معمولاً قدیمی و با کارایی کمتری نسبت به سایر دارند. اما در کل راه حل های خوبی برای این قبیل مشکلات وجود دارد که از فناوری های مختلف و بروز استفاده می کنند:

– افزایش کیفیت سوخت

– تصفیه گازهای گلخانه ای موتور

– اتخاذ سایر اقدامات صرفه جویی در انرژی و سوخت کشتی ها

بهبود کیفیت سوخت

وقتی موتورهای دیزلی کشتی سوخت بی کیفیت می سوزانند، دودهای آن ها متشکل از اکسیدهای نیتروژن، گوگرد و کربن می شود. این آلاینده ها در گرم شدن زمین و افزایش گازهای گلخانه ای تاثیر زیادی دارند. دی اکسید گوگرد به راحتی در آب حل می شود و باعث باران های اسیدی می شود که به مردم و محیط زیست آسیب فراوان ایجاد می کند.

تصفیه روغن گوگرد باعث کاهش میزان دی اکسید گوگرد هنگام سوختن می شود. گازوئیل با کیفیت بالاتر نیز باعث کاهش میزان اکسید نیتروژن می شود اما تولید آن به این دلیل که به تصفیه بیشتری در پالایشگاه نیاز دارد، گرانتر است. سازمان بین المللی دریایی، در حال برنامه ریزی برای کاهش میزان گوگرد مجاز در سوخت کشتی ها است که احتمالاً بین سال های ۲۰۲۰ الی ۲۰۲۵ این تغییرات را اعمال می کند.

نصب تمیزکننده اگزوز

استفاده از سوخت خالص تاثیر زیادی در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای دارد، اما هزینه بالاتر سوخت با گوگرد کم، باعث می شود تا بسیاری از شرکت ها از استفاده از این روش سرباز بزنند. روش دیگر برای تامین هوای خروجی پاک توسط کشتی ها، گرفتن دود موتور و عبور آن از دستگاه های تمیز کننده و تصفیه می باشد. این تصفیه کننده ها گازهای اکسید نیتروژن را به نیتروژن و آب بی ضرر تبدیل می کنند.

این فرایند نیازمند مقاوم سازی کشتی های قدیمی و بروزرسانی سیستم اگزوزهای کشتی دارد. یکی از مزایای این روش این است که به کشتی ها این امکان را می دهد تا بدون نیاز به تعویض سوخت، قوانین مختلف مبارزه با آلودگی در سراسر جهان را رعایت کنند.

کاهش مصرف کلی انرژی

کشتی ها، تنها برای حرکت در آب سوخت دیزل نمی سوزانند، بلکه برای تولید برق کشتی نیز استفاده می شوند. برای افزایش بهره وری سوخت می توان اقداماتی برای صرفه جویی در انرژی را انجام داد تا کشتی سوخت کمتری بسوزاند. بطور مثال یکی از این راه ها استفاده از چراغ های LED کم مصرف بجای روشنایی قدیمی و پرمصرف می باشد. یا ابتکار در کنترل دمای کشتی با استفاده از ترموستات ها و تعویض قطعات کهنه و فرسوده و معیوب.

همه این ها بدان معناست که صنعت حمل و نقل می تواند با صرفه جویی در مصرف انرژی، علاوه بر کاهش هزینه های مالی، تاثیرات منفی زیست محیطی را برای زمین و انسان ها کاهش دهند. با وجود بیش از ۲۰ هزار کشتی در ناوگان حمل و نقل جهان، انجام این راه حل ها تاثیر فراوان و محسوسی را برای کاهش گازهای گلخانه ای و انواع آلودگی ها بگذارد.

تهیه و تالیف: ساعی ترابر آرشام

این مطلب به این زبان ها نیز موجود است

[ult_dualbutton btn_hover_style=”Style 2″ button1_text=”English” icon_link=”url:https%3A%2F%2Fsta-transport.com%2Fen%2Feco-friendly-commercial-transport%2F|title:%D8%A7%DB%8C%D9%86%20%D9%85%D8%B7%D9%84%D8%A8%20%D8%A8%D9%87%20%D8%A7%DB%8C%D9%86%20%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86%20%D9%86%DB%8C%D8%B2%20%D9%85%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF%20%D8%A7%D8%B3%D8%AA” icon_align=”right” button2_text=”Dutch” btn_icon_link=”url:https%3A%2F%2Fsta-transport.com%2Fde%2Fumweltfreundlicher-gewerblicher-verkehr%2F|title:%D8%A7%DB%8C%D9%86%20%D9%85%D8%B7%D9%84%D8%A8%20%D8%A8%D9%87%20%D8%A7%DB%8C%D9%86%20%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86%20%D9%86%DB%8C%D8%B2%20%D9%85%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF%20%D8%A7%D8%B3%D8%AA” divider_style=”icon” divider_text_color=”#ffffff” divider_bg_color=”#23b6db”]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *