دموراژ Demurrage
دموراژ

دموراژ چیست؟

هنگامی که تخلیه بار کشتی یا بارگیری از مدت زمانی که در قرارداد میان مالک کشتی و فرد اجاره کننده ذکر شده باشد، طولانی تر شود، در اینصورت فردی که کشتی را اجاره نموده است باید برای تاخیر ایجاد شده هزینه ای را به مالک کشتی بپردازد که در اصطلاح به آن دموراژ می گویند.

دموراژ اصطلاحی است که در تجارت و امور مالی مورد استفاده قرار می گیرد. مورد اول مربوط به هزینه های حمل ارز و کالا است، در حالی که در مورد دوم به جریمه ای اشاره می شود که توسط شرکت هایی که کشتی های باری را اجاره می دهند، پرداخت می شود.

شرکت های چارتر معمولاً سه روز فرصت دارند تا کشتی های خود را بارگیری یا تخلیه کنند، در غیر اینصورت مشمول پرداخت خسارت می شوند.

درک دموراژ

در چارچوب ارزها و کالاها، دموراژ به معنی هزینه های مختلف در خصوص مالکیت ارز یا کالای موردنظر است. بعنوان مثال، دارندگان ارز ممکن است نیاز به پرداخت هزینه حساب داشته باشند، در حالی که دارندگان کالاهایی مثل طلا و نقره باید هزینه های بیمه و انبار را پرداخت کنند.

راه های کنترل هزینه های دموراژ

آگاهی از اینکه چه مقدار معطلی برای بارگیری یا تخلیه اتفاق می افتد، می تواند کمک بسیاری به مدیریت هزینه های شما نماید. همچنین به شما کمک می کند تا هنگام ارسال محموله های بیشتر به سراسر جهان، در هزینه های شما صرفه جویی شود. اقداماتی برای این موضوع پیشنهاد می شود:

  • می توانید هزینه های دموراژ را به حداقل برسانید اما نمی توانید همیشه از آن اجتناب کنید.
  • برای حمل محموله های خود تا حد امکان از قبل برنامه ریزی کنید.
  • اسناد گمرکی لازم را زودتر از موعد جهت ترخیص سریع از گمرک آماده نمایید.
  • با افرادی که در حمل و نقل کالاهای شما درگیر هستند ارتباط فعال داشته باشید.
  • پس از خروج محموله از مبدا، در خصوص پیشرفت و مکان لحظه ای آن اطلاعات لازم را کسب کنید.
  • به شرکت های حمل و نقل اعتماد داشته باشید زیرا تجربه و مدیریت آن ها می تواند برای شما بسیار سودمند باشند. شرکت حمل و نقل ساعی ترابر آرشام یکی از باتجربه ترین و مورداعتمادترین شرکت های حمل و نقل در ایران است که می توانید با مشاوره موثر با کارشناسان این شرکت به اهداف خود برسید.
  • برای برنامه ریزی آینده، هزینه های خود را پیگیری و تحلیل نمائید.
  • بهترین راه های حمل و نقل و وسیله های حمل و نقل را انتخاب نمائید.

فری تایم

هنگام عقد قرارداد میان اجاره کننده کشتی و مالک کشتی در سیستم حمل و نقل دریایی، مدت زمانی با نام “free time” توسط شرکت کشتیرانی معین می گردد.

این زمان مشخص کننده تعداد روزهایی است که صاحب کالا فرصت دارد تا بدون پرداخت جریمه دیرکرد، کانتینر را در اختیار داشته باشد.

زمانی وجود دارد که کانتینر خالی از محوطه کانتینری خارج می شود و عملیات پر کردن کانتینر انجام می شود و تحویل محوطه کانتینری می گردد، به این زمان صرف شده، فری تایم مبدا می گویند. همچنین به مدت زمانی که کانتینر پر از محوطه کانتینری خارج می شود و پس از عملیات خالی نمودن کانتینر وارد محوطه کانتینری می شود، فری تایم مقصد می گویند.

تهیه و تالیف: ساعی ترابر آرشام

این مطلب به این زبان ها نیز موجود است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *