کابوتاژ چیست کابوتاژ کالا cabotage
کابوتاژ چیست کابوتاژ کالا cabotage

کابوتاژ چیست؟

به حمل و نقل کالا ، از نقطه ای به نقطه دیگر، از راه دریا و یا رودخانه های مرزی اصطلاحاً کابوتاژ گفته می شود. در برخی موارد انتقال و حمل کالا ممکن است برای کوتاه شدن مسیر و صرفه جویی در هزینه ها، محموله از راه دریا و رودخانه مرزی از کشور خارج شوند و پس از طی نمودن مسیر به همان کشور و به مقصد موردنظر حمل شوند.

حال اگر کالای موردنظر با وسیله نقلیه داخلی حمل و نقل شود، آن وسیله نقلیه نیز مشمول انجام تشریفات گمرکی و قوانین کابوتاژ می شود. استفاده از قوانین کابوتاژ در کشورهایی که مرز مشترک آبی با یکدیگر دارند متداول است.

کابوتاژ کالا

کابوتاژ مختص کالاهایی است که قابلیت صدور و خارج شدن از کشور را دارند. کالاهایی که قابلیت صدور ندارند و یا با شرایط خاص امکان صادر کردنشان وجود داشته باشند، با اجازه و تایید اداره گمرک قابلیت صدور پیدا می کنند.

کالای کابوتاژ شده می تواند، در صورت صلاحدید اداره گمرک، با مشایعت تا مقصد حمل شوند که در اینصورت مطابق آئین نامه، هزینه ای برای مأموران مشایعت کننده در نظر گرفته می شود. جهت انتقال و حمل کالای کابوتاژ شده از گمرک مبدأ به گمرک مقصد، مدت زمان معینی تعریف می گردد که صاحب کالا یا نماینده وی، موظف است در این بازه زمانی کالا را حمل نماید و به مقصد برساند.

این زمان بر اساس نوع وسیله نقلیه، مسافت و وضعیت و شرایط آب و هوایی تعیین می گردد. در صورتی که این زمان با تاخیر همراه شود و طولانی تر گردد، صاحب کالا باید جریمه دیرکرد تعیین شده را بپردازد.

کابوتاژ خودرو شخصی

جهت خروج ماشین شخصی از کشور نیاز به دریافت کابوتاژ از اداره گمرک می باشد. کابوتاژ خودرو ، مجوزی برای خروج خودرو از مرزهای یک کشور است. با داشتن آن نیازی به پرداخت حقوق، سود و عوارض گمرکی نمی باشد و تنها هزینه های گمرکی کابوتاژ پرداخت می گردد. با در دست داشتن برگه کابوتاژ امکان تردد در کشور دوم میسر می گردد.

جهت دریافت کابوتاژ خودرو برای خروج از کشور، از طریق گمرک مبدأ این برگه دریافت می شود و با ارائه آن به مامور نگهبانی گمرک، برگه کابوتاژ بررسی می شود و مهر خروج بر روی آن درج می گردد. در کشور مقصد، برگه کابوتاژ خودرو، مهر ورود زده می شود.

مدت اعتبار برگه کابوتاژ خودرو شخصی، یکساله می باشد و برای تمدید آن قبل از تاریخ اتمام اعتبار آن نیاز است تا به اداره گمرک مراجعه و نسبت به تمدید آن اقدام نمائید.

جهت دریافت مشاوره و اطلاع از نحوه حمل کالاهای خود، با مشاورین ما در شرکت ساعی ترابر آرشام تماس حاصل نمائید تا بهترین راه کار و خدمات را دریافت نمائید.

تهیه و تالیف: ساعی ترابر آرشام

این مطلب به این زبان ها نیز موجود است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *